wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Podsumowanie projektu Feniks
Osoby podczas seminarium podsumowującym pięć lat projektu Feniks (21 marca 2024). W kółku z lewej deska z gwoździem, która trafiła do pieca fot. Pracownia Badań Emisji Politechniki Wrocławskiej
Osoby podczas seminarium podsumowującym pięć lat projektu Feniks (21 marca 2024). W kółku z lewej deska z gwoździem, która trafiła do pieca

Ogień nie trawi wszystkiego. Zawsze zostaje jakiś popiół. A gdy zaczną badać go naukowcy z Pracowni Badań Emisji Politechniki Wrocławskiej, na jaw wychodzi to, co zostało spalone w piecu. Projekt Feniks działa od pięciu lat. To dobry czas na podsumowanie.

Reklama

– Zajęliśmy się badaniem popiołu z pieców na prośbę Straży Miejskiej Wrocławia – mówi dr hab. inż. Anna Janicka z Pracowni Badań Emisji Politechniki Wrocławskiej. – Zostaliśmy poproszeni o pomoc, ponieważ funkcjonariusze pomimo najlepszych starań przegrywali w sądzie sprawy dotyczące mandatów za palenie śmieciami w piecu. Truciciele powietrza byli bezkarni.

83 zbadanych próbek i żadnej przegranej sprawy

Sprawy o zatruwanie powietrza były umarzane w dużej mierze z powodu braku rzetelnych ekspertyz. Bez problemu podważano dowody.

– Nasze ekspertyzy nie są odrzucane przez sądy – mówi dr hab. inż. Anna Janicka. – Do tej pory w ramach projektu Feniks przebadaliśmy 83 próbki.

W sezonie grzewczym:

  • 2019/2020 zbadano 22 próbki,
  • 2020/2021 – 41 próbek,
  • 2021/2022 – 5 próbek,
  • 2022/2023 – 5 próbek,
  • 2023/2024 – 10 próbek.

W 76 proc. zidentyfikowano spalanie materiałów niedozwolonych. Były to:

  • materiały stalowe (43 proc.),
  • tworzywa sztuczne (27 proc.),
  • produkty drewniane pokryte powłokami polimerowymi (17 proc.),
  • zadrukowany papier, odpady meblarskie (po 13 proc.).

Naukowcy w popiele wykryli również miał węglowy, niedopałki papierosów, elementy instalacji elektrycznej (po 1 proc.), materiały gumowe (2 proc.), watę szklaną (6 proc.) oraz tkaniny i włókna (8 proc.).

Co dalej z projektem Feniks

Projekt Feniks to nie tylko współpraca naukowców Politechniki Wrocławskiej ze Strażą Miejską Wrocławia. Jak przyznaje dr hab. inż. Anna Janicka: – Na seminarium obecni byli urzędnicy z ościennych gmin i zadawali wiele pytań o możliwość i zasady dołączenia do programu. Negocjujemy kolejne umowy w sprawie wykonywania ekspertyz popiołu.

I dodaje: – Dzięki wygranym sprawom pojawia się efekt psychologiczny. Ludzie dowiadują się, że nie są bezkarni, a my mamy sposoby, aby udowodnić im, czym palą.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl